Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla

Již 15 let udává Letní Letná krok novému cirkusu v České republice. Během té doby se stala nedílnou součástí nejen české, ale i evropské kulturní mapy.

Od samého počátku představuje festival českému publiku špičkové zahraniční soubory, neúnavně podporuje a pomáhá rozvíjet domácí scénu a řadě domácích souborů pomohl otevřít pomyslné dveře do „šapitó“ celého světa.

Nový cirkus

Nový cirkus (contemporary circus, cirque nouveau) je samostatná umělecká forma, mladý žánr, který vznikl v 70. letech 20. století ve Francii. V dnešní době je nový cirkus "nový" hlavně ve srovnání s tradičním cirkusem, ze kterého vychází, ale mezi představeními tradičních cirkusových rodin a novocirkusovými show jsou výrazné estetické rozdíly.

Divák, který půjde na novocirkusové představení, uvidí show, jež testuje umělecké i fyzické hranice projevu, organicky se v ní mísí a propojuje akrobatické umění, žonglování, moderní tanec, pohybové divadlo, rytmus a hudba. Představení tvoří celistvý tvar a nese sdělení (někdy i příběh). Nejde tedy o pouhé řazení bombastických čísel, špičková technika je prostředkem uměleckého projevu umělce.

Nový cirkus navazuje na tradiční cirkus, ale na rozdíl od něj slučuje více uměleckých složek, přidává divadelní dramaturgii a režii. Scénografie může být méně výrazná,...

Nový cirkus a  tradiční cirkus

V průběhu patnácti ročníků představil festival Letní Letná nejen prestižní soubory z celé Evropy, ale uvedla také umělce z Austrálie, Kanady, Mexika či Uruguaye. Festival přivezl špičky světového nového cirkusu, jako jsou například soubory Cirque Ici, Cirque Trottola, Les Colporteurs, 7 Fingers, Cirkus Cirkör, Compagnie XY, Cirque Baroque, Cahin Caha, Malabar, Atelier Lefeuvre & André, Cie Galapiat, Le Boustrophedon Cirque Trottola & Petit Théâtre Baraque, Cirque Inextremiste, La Compagnie du Poivre Rose, NoFit State Circus, Compagnie Rasposo, Cirque Alfonse, Collectif Malunés, Baro d’Evel Cirk Cie, Akoreacro a další.

Festival se poprvé konal v roce 2004 a během patnácti let se stal nedílnou součástí nejen české, ale i evropské kulturní mapy – stal se akcí, která u nás nemá obdoby. Atraktivita festivalu neustále roste – v prvním roce navštívilo 60 představení a koncertů 6 300 diváků, v roce 2018 jich na více než 190 představeních bylo již přes 55...

Letní Letná 2018

15.
ročník
18
dní
190
představení
55 000
diváků

Jaký byl poslední 15. ročník?

U příležitosti oslav patnáctých narozenin zahájila festival velkolepá open air show. Více než třicet artistů, klaunů, tanečníků a muzikantů z České republiky i ze zahraničí pod vedením režiséra Daniela Gulka předvedlo své schopnosti v představení s názvem De Nova Stella, které vzniklo speciálně pro Letní Letnou.

Festivaloví návštěvníci byli svědky řady premiér. Evropskou premiéru svého zbrusu nového představeni Dans ton coeur uvedl v Praze renomovaný soubor Akoreacro a sklidil nadšené ohlasy jak ze strany odborné kritiky, tak ze strany veřejnosti. Svou novinku Vzduchem na Letné premiérově uvedli i divákům dobře známí Losers Cirque Company. Jedinečný zážitek nabídlo představení Bestias od Baro d'Evel Cirk Cie, ve kterém vedle akrobatů vystupovali také koně, andulky a vrána. Adrenalinoví dobrodruzi Cirque Inextremiste přijeli s představením Extension, s kterým úspěšně navázali na předchozí Extrêmites.

Festival si zakládá na tom, že je významnou platformou české novocirkusové scény a snaží se podporovat domácí soubory a umělce. V letošním roce tak měla prostor představit se široké veřejnosti cela řada mladých souborů, například Vít Neznal & kol., Bratři v tricku, Holektiv, Collective Momentum, Feel the Universe Circus Company, Divadlo Bolka Polivky, Squadra Sua, VOSTO5, Cink Cink Cirk a další.

Když jsme začínali, upřímně jsem věřil, že nový cirkus je nádherný, svobodomyslný, romantický, kreativní a vzrušující. Věřil jsem, že má budoucnost a že má smysl o tom přesvědčovat širší publikum. A mé přesvědčení stále trvá!

Jiří Turek
Jiří Turek
ředitel a zakladatel Letní Letné

Festival nového cirkusu Letní Letná slavil půlkulaté narozeniny. Za tu dobu naučil Čechy znovu milovat artisty.

Reflex
2018

Festival Letní Letná přivádí do Prahy zahraniční i domácí soubory, které diváky vedou k vlastnímu definování pojmu nový cirkus. A pokaždé se hranice pojmu posunou.

Radmila Hrdinová
Právo, 2017

Nový cirkus je umění divácky široce přístupné a na tom lze stavět. Jenže bez neústupného dodržování kvality by se i tady dalo leccos zkazit. Ovšem když se člověk ohlédne za třinácti ročníky Letní Letné, uvědomí si, že tenhle festival opravdu nedovezl nic, co by nebylo dobré. A takovou bilanci hned tak každý nemá.

Jana Machalická
Lidové noviny, 2016
EFFE


Pro roky 2015-2018 získala Letní Letná značku EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, kterou iniciovala organizace European Festivals Association.

Celkově byly v Evropě vybrány na základě hodnocení odborníků a mezinárodní poroty festivaly z 31 zemí.