Tento web využívá soubory cookie. Pokračováním v používání těchto stránek vyjadřujete souhlas se zásadami jejich používání. Více informací najdete zde.

Souhlasím

Festival Letní Letná

od roku 2004 do dneška

Již 18 let udává Letní Letná krok novému cirkusu v České republice. Od svého založení uvedl festival 2.050 představení, které celkově navštívilo přes 517.000 diváků. Program vždy uvádí aktuální inscenace, které jsou v České republice a mnohdy i ve Střední Evropě uváděny premiérově, představuje soubory s vynikajícím renomé, patřící ke špičce a ověnčené mezinárodními cenami.

Festival se intenzivně a dlouhodobě snaží o rozvoj a propagaci novocirkusové scény, pravidelně proto podporuje a pořádá setkání odborníků i setkání umělců s veřejností. V této souvislosti Letní Letná zorganizovala v roce 2016 konferenci s názvem Cirkforum, v rámci které měla odborná i široká veřejnost a zahraniční hosté možnost shlédnout prezentaci jednak českých novocirkusových souborů, ale také organizací zabývajících se novým cirkusem jako výukovou metodou. Díky pozitivním ohlasům se Letní Letná rozhodla uskutečnit podobné setkání opět v roce 2018 a to s mnohem širším programem. Jednalo se o třídenní akci v rámci festivalu s názvem Professional days.

Festival dlouhodobě podporuje rozvoj nového cirkusu v České republice jako svébytného žánru. Kromě realizace svého základního programu (každoroční prezentace vybraných zahraničních souborů a průřezu českou novocirkusovou scénou) již od roku 2012 koprodukuje projekty s mezinárodní účastí, které přinášejí obohacení vývoje nového cirkusu, mají evropský potenciál, spojují mezi sebou národy a umělce, dávají prostor kreativitě a zapojují začínající umělce.

Prvním takovou koprodukcí byl v letech 2012-2013 projekt „Lacrimae“, který spojil tři přední evropské novocirkusové soubory - švédský Cirkus Cirkör, francouzský Cahin Caha a český Cirk La Putyka. První fází projektu bylo společné představení „Cabaret Lacrimae“ premiérované na festivalu Letní Letná 2012, následně pro rok 2013 připravily všechny soubory svá samostatná představení, všechna byla premiérována nejdříve v La Seyne Sur Mur ve Francii a následně uvedena na Letní Letné 2013.

Pro 12. ročník Letní Letné v roce 2014 byl připraven koprodukční projekt LE POIVRE ROSE – představení, kde spojili své kreativní ambice artisti z Belgie, Kanady, Francie a Česka, s Ivou Bittovou jako živým hudebním doprovodem.

Dalším posunem v mezinárodní spolupráci se staly v roce 2017 projekt Bestiario, zahájení 14. ročníku festivalu, v režii Firenzy Giudi (režisérka oceňovaného britského souboru NoFit State Circus). Na scéně se potkalo 18 českých umělců s artisty ze souboru NoFit State Circus, kteří společně během týdenního workshopu připravili zahajovací show festivalu LL, tu vidělo přes 3 000 diváků.

V roce 2018 ku příležitosti 15. výročí festivalu Letní Letná navázala na koncepci zahajovacího představení formou workshopu se zahraniční účastí, ovšem v mnohem širším měřítku. Režie se zhostil renomovaný francouzský režisér a taktéž principál souboru Cie Cahin Caha Daniel Gulko. Zkoušky představení proběhly ve dvou blocích v červnu a v srpnu, celkem je jednalo o 13 dní workshopu za účasti 34 umělců z České republiky a z Francie. Výsledné představení s názvem De Nova Stella (neboli Nová hvězda) pak měli diváci možnost vidět ve dvou uvedeních zcela zdarma. Návštěvnost tohoto unikátního projektu byla přibližně 6 000 diváků.

Pro pokračování klikněte na Více informací.

arrow Více informací