Tento web využívá soubory cookie. Pokračováním v používání těchto stránek vyjadřujete souhlas se zásadami jejich používání. Více informací najdete zde.

Souhlasím

Historie festivalu

Napříč ročníky vyhledává dramaturg a ředitel festivalu Jiří Turek kvalitní i progresivní soubory, aby je představil českým divákům. V programu se objevují jak soubory a představení vyznávající tradiční formy fyzického divadla a nového cirkusu, tak ty, které experimentují s dalšími žánry a hranice nového cirkusu posouvají. Touhou festivalu je dostat nový cirkus mezi co nejširší divácké spektrum. V programu jsou umělci, soubory a představení, která nadchnou odbornou veřejnost, zároveň jsou zde ale zastoupeny i velkolepé produkce, které cílí na širokou veřejnost. V rámci hlavního programu jsou uváděna také open-air představení zdarma.

Festival dává cíleně příležitost mladým českým umělcům, poskytuje rezidence, koprodukce, podporuje novou tvorbu a podporuje mobilitu umělců v ČR i zahraničí. Je každoroční přehlídkou aktuální české novocirkusové scény.


Rozvoj a propagace české novocirkusové scény

 

  • konference Cirkforum (2016): prezentace českých novocirkusových souborů a také organizací zabývajících se novým cirkusem jako výukovou metodou.
  • Professional days (2018): třídenní akci v rámci festivalu, rozšířený program konference Cirkforum. Pezentace českých novocirkusových umělců převážně určená pro zahraniční promotéry, festivalové ředitele a účastníky mezinárodní konference Circus and Its Others pořádanou ve spolupráci s centrem pro nový cirkus Cirqueon. Ve třech dnech bylo představeno šest večerních představení a dva komponované večery – Gala show žonglérů a Cirksession, které prezentovaly to nejlepší z české novocirkusové scény. Umělci se se zahraničními návštěvníky mohli setkat také během dvou neformálních večerních setkání.
Festival poskytuje prostor novým souborům (např. Cink Cink Cirk, Holektiv, Feel the Universe Circus Company, Collective Momentum a další), v roce 2018 se v rámci open-air programu představili také Cirquonauti (Teens Performance Group, náctiletí studenti CIRQUEONu), do programu bývá pravidelně zařazován večer komponovaný z jednotlivých čísel domácích umělců por názvem Cirksession.

 

Koprodukce projektů s mezinárodní účastí

 

  • 2012-2013 koprodukční projekt „Lacrimae“, (spojení švédského Cirkus Cirkör, francouzského Cahin Caha a českého Cirk La Putyka). Společné představení „Cabaret Lacrimae“ premiérované na festivalu Letní Letná 2012, následně pro rok 2013 připravily všechny soubory svá samostatná představení, všechna byla premiérována nejdříve v La Seyne Sur Mur ve Francii a následně uvedena na Letní Letné 2013.
  • 2014 koprodukční projekt LE POIVRE ROSE – představení, kde spojili své kreativní ambice artisti z Belgie, Kanady, Francie a Česka, s Ivou Bittovou jako živým hudebním doprovodem.
  • 2017 projekt Bestiario, zahájení 14. ročníku festivalu, v režii Firenzy Giudi (režisérka oceňovaného britského souboru NoFit State Circus). Na scéně se potkalo 18 českých umělců s artisty ze souboru NoFit State Circus, kteří společně během týdenního workshopu připravili zahajovací show festivalu Letní Letná.
  • 2018 projekt De Nova Stella. U příležitosti 15. výročí festivalu navázala Letní Letná na koncepci zahajovacího představení formou workshopu se zahraniční účastí, ovšem v mnohem širším měřítku. Režie se zhostil renomovaný francouzský režisér a taktéž principál souboru Cie Cahin Caha Daniel Gulko. Zkoušky představení proběhly ve dvou blocích v červnu a v srpnu, celkem je jednalo o 13 dní workshopu za účasti 34 umělců z České republiky a z Francie. Výsledné představení s názvem De Nova Stella pak měli diváci možnost vidět ve dvou uvedeních zcela zdarma. Návštěvnost tohoto unikátního projektu byla přibližně 6 000 diváků.

 

Návštěvnost

 

V prvním roce navštívilo 60 představení a koncertů 6.300 diváků, v roce 2018 jich na více než 190 představeních bylo přes 53.000. Festival se může pochlubit celkovou 90 % vyprodaností večerních představení.

 

Doprovodný program

 

Kromě večerního

Pro děti jsou na festivalu k výběru dva typy příměstského tábora, večerní hlídání, dětská představení apod. Každý večer je návštěvníkům přístupný večerní program v baru Letní poloha zdarma (koncerty hudebních kapel), v 15. ročníku festival také poprvé návštěvníkům prezentoval každé odpoledne interaktivní instalace katalánské skupiny De Guixot8, které byly hojně navštěvované a přístupné taktéž zdarma.