2022

Letní Letná 2022 - 11. - 31. srpna

2022

Letní Letná 2022 - 11. - 31. srpna

 

Jaký byl 19. ročník festivalu

Festival Letní Letná už 19 let přináší do českého povědomí novinky ze světového i českého nového cirkusu. Letos se do Letenských sadů vrátilo publikum v plné míře. Mezinárodní přehlídka nového cirkusu a divadla ve svém 19. ročníku přilákala 60 tisíc návštěvníků. V areálu Letní Letné je od 11. do 31. srpna zabavilo 208 různých představení plných akrobatických čísel, dětský program i zajímavé workshopy. V programu mohli návštěvníci vybírat z více než dvou stovek akcí.

Zahraniční program

Úvod festivalu obstarali v Česku dobře známí švédští miláčci publika Cirkus Cirkör s upravenou verzí svého proslulého hitu Knitting Peace. Ani letos české publikum nezklamali a těšili se z vyprodaných představení a ovací ve stoje. Druhý zahraniční soubor, temperamentní Compañía de Circo „eia“, za svými skandinávskými kolegy o nic nezáhalel, svou živelností si rychle podmanil diváky. Zejména závěrem Letní Letné naplňoval díky představení Nuye cirkusové šapitó k prasknutí. Legenda oboru Johann Le Guillerm v Letenských sadech otevřel svou experimentální laboratoř, díky které dlouhodobě posouvá a tvaruje hranice nového cirkusu. Z Nového Zélandu, Spojených státu amerických a Finska na Letnou dorazili i Monckton, Peden & Votkin se svým zábavně optimistickým představením Optimismi a artistka z Havaje Thula Moon se sólovým představením Through the truth. Celkem na Letní Letnou zamířili umělci z 18 světových zemí.

Domácí program

Nedílnou součástí Letní Letné je Festival české novocirkusové scény, který každým rokem upozorňuje, na nové inscenace špičkových českých souborů a performerů. Zároveň také dává prostor studentům českých cirkusových škol, aby předvedli své umění a talent. Český nový cirkus dostává na Letní Letné každoročně velký prostor. Jeho scénu otevřel soubor AirGym Art Company novinkou NonSen(s). Úspěšnou premiéru soubor následoval vyprodaným představením Hotel Laputa. Lístky zcela zmizely i na oblíbené Losers Cirque Company, kterým českým stan patřil po dva večery. Inscenace Grandiózní i Konkurz dokazují, že česká novocirkusová scéna může té zahraniční směle konkurovat. Specialitou letoška bylo také velké zastoupení ženských umělkyň, představily se hned v 6 sólech. Letos se jednalo o 24 představení a na České scéně se vystřídaly soubory Losers Cirque Company, AirGym Art Company, Bratři v tricku, Žongléros Ansámbl, The Same Self, sóloví performeři Eliška Brtnická, Ariadna Vendelová, Lenka Švolíková, Klára Hajdinová a Ondřej Holba. Své umění předvedla i mladá novocirkusová krev z cirkusových škol CIRQUEON, KD Mlejn, brněnského Cirkus LeGrando a plzeňských Žongléros.

Archiv novinek 2022