Premiéra dokumentu

Letní Letná se letos na jeden večer proměnila v letní kino. Třetí festivalový den patřil premiéře dokumentu Provazochodkyně nad Prahou. 

Dokument byl připomínkou nevídaného zahájení loňského ročníku, kdy na 350 metrů dlouhém laně nad řekou Vltavou prošla ve výšce 35 metrů provazochodecká umělkyně Tatiana-Mosio Bongonga. 

Na místo dorazila i samotná umělkyně Tatiana a technický šéf skupiny Cie Basinga Jan Naets. Oba se poté zúčastnili debaty, která následovala. 

“Filmová vzpomínka na  350 metrů dlouhý přechod bez jištění po  laně ve  výšce 35 metrů připomněla ojedinělou událost, která vyzdvihla jak loňský ročník festivalu Letní Letná, tak charismatickou osobnost provazochodkyně. Svým loňským vzdušným přechodem z  jednoho břehu Vltavy na  druhý, který sledovalo na třicet tisíc diváků, vzdala hold funambulismu a svému učiteli s českými kořeny Rudymu Omankowskému. Producent, režisér a zvukař Václav Flegl se svým týmem zaznamenal projekt od  nadšených příprav přes realizační potíže až po  grandiózní finále. Ale právě rovina mapující příběh o  setkání „mistra a  žáka“ vnesla do  filmu nezapomenutelný emoční rozměr.” 

Hana Strejčková, Taneční aktuality