Vyjádření ředitele festivalu k současné situaci

Drazí diváci, kolegové, kamarádi cirkusáci a všichni komedianti,

Vždycky jsem považoval, budoval a utvářel Letní Letnou s ideou velkého uměleckého, ale i velmi přátelského a rodinného pikniku. A nebyl jsem na to sám. To je to nejpodstatnější.

Všichni si jistě dobře uvědomujeme, že být zdráv je pro člověka to nejdůležitější. Koukáme s otevřenou pusou, jakou rychlost všechno kolem viru nabralo. Nejdříve jsme s úsměškem pozorovali, jak to podcenili v Číně, najednou jsou zavřené hranice v Evropě i Americe a téměř nesmíme vycházet ven. Je to nepříjemné, ale určitě nutné. Pozitivní je, jak se najednou odhalí charaktery jednotlivců. Kdo třeba i riskuje a dělá něco pro ostatní, a kdo se z toho snaží vytěžit co nejvíce hlavně pro sebe. Udělat ze sebe kladného hrdinu, zachránce, lidumila a ještě si vydělat nějaké peníze. Tak si to pamatujme, až to skončí.

Všechna současná opatření budou mít bohužel neblahé důsledky na celou uměleckou obec a nezávislou scénu dvojnásob. Nejen na umělce, ale i produkční, celou technickou „armádu“, a tím pádem i na spoustu navazujících profesí a služeb. Najednou zmizely základní, existenčně zcela zásadní příjmy a perspektiva obnovy je v nedohlednu. Nejenže se zrušila všechna živá vystoupení, eventy, zavřené jsou galerie, ale zřejmě to postihne i mnoho, možná většinu festivalů, včetně Letní Letné.

Vůbec nevíme, jak dlouho tento stav může trvat, jestli budou moci přijet zahraniční compagnie, jestli vůbec budou peníze na realizaci. Přesto jsem optimista. Věřím současné umělecké (ale i divácké) sounáležitosti, přestože velká ega, rivalita a emotivní vystoupení jsou jinak v téhle branži jakousi nevyhnutelností. Jsme jen na začátku, a až to skončí, následky budou dlouhodobější. Proto hledejme společnou řeč, postupy a možnosti, jak odvrátit likvidaci těch nejohroženějších jednotlivců, uskupení, institucí.ak udržet vše v chodu, malé i ty největší festivaly. Možná nás to teď všechny zklidní a pak znovu ještě lépe restartuje. My jako festival máme sice omezené možnosti, jak teď okamžitě někomu pomoci, ale nabízíme zatím do budoucna těm, kterým to pomůže, bezplatné zapůjčení technického materiálu, stanů, šapitó, světel, kabelů, rozvoden apod.

Buďme ukáznění, ohleduplní k ostatním a tím pádem zdraví. Pak máme šanci zase brzo chodit do divadel, galerií, posadit se s přáteli a kelímkem pivka do trávy někde na fesťáku. Třeba na Letní Letné. Všichni budeme potřebovat pomoc, i od vás diváků. Ale slibuju, že vám to vrátíme tím, že budeme tvořit a hrát pro vás, abyste měli opět úsměv na tváři a optimismus v duších. Přeju všem, ať jsou zdraví. 

Jiří Turek – ředitel festivalu Letní Letná