stan č. 6 70 min vhodné pro děti od 6 let 550 Kč
 
Čtyři tvůrkyně ze čtyř zemí hledají společné průsečíky své tvorby.

Eleonora Dall'Asta z Panamy, Ilona Jäntti z Finska, Aki Yoshida z Japonska a Eliška Brtnická z Česka žijí a tvoří na opačných koncích světa. Přesto jsou si jejich díla nápadně podobná. Společným jmenovatelem jim je vzdušná akrobacie na jedinečných objektech, které umožňují posouvat hranice jak pohybového slovníku současného cirkusu, tak jeho estetiky a poetiky. Z akrobatického nářadí se stává výtvarný objekt, pohybové omezení se mění v impulz pro nové choreografie, vzdálenost je překonána blízkostí.
 

Eleonora Dall'Asta je italská umělkyně žijící v Panamě, která od útlého věku vyrůstala v Latinské Americe. V roce 2002 založila kolektiv současného cirkusu LA TRIBU Performance a od té doby produkuje komerční i nezávislou tvorbu. Během posledních deseti let získala pětkrát ocenění Iberescena found a jednou cenu brazilského fondu Caixa Cultural.

Pracuje především s pohybem v závěsu, opuštěnými objekty a site specific performance. Její metodika přístupu k pohybu vychází ze samotného prostoru, jeho tvarů, vzorů, prvků, architektury, přírody a je založena na činnostech jako: pozorování, představování a opisování.

Ilona Jäntti spolupracovala s řadou cirkusových, tanečních a divadelních souborů a míst, jako jsou Shakespeare's Globe, Royal Opera House, The Place a Darwin Centre at National History Museum ve Velké Británii, Cirkus Cirkör ve Švédsku, Flow Productions ve Finsku, Cirkus Mlejn a Cirk La Putyka v České republice, NoFit State Circus ve Walesu, La Tribu Performance v Panamě a Danzaire na Kostarice. V letech 2015 a 2017 byla pověřena choreografií celovečerních cirkusových představení pro festival Panama Aerea. Ilona často pracuje v kontextu site-specific.

Eliška Brtnická vystudovala nonverbální divadlo na HAMU v Praze, kde v roce 2018 ukončila doktorandské studium projektem o letecké choreografii. V roce 2010 založila společnost Cirkus Mlejn. V posledních letech se zaměřuje spíše na vizuální pojetí performance (např. spolupráce s českým sochařem Čestmírem Suškou) a také site-specific a dokumentární performance. Snaží se najít jinou tvář vzdušného pohybu hledáním různých tvarů a forem vzdušného trapézu. Co je hrazda a jak její forma ovlivňuje pohyb na ní?
 
Aki Yoshida se snaží o svobodné vyjádření ve vzduchu vlastním stylem, především s aerial tissu. Zajímá se také o inkluzivní letecké aktivity a učí se tréninkové metody apod. Je známá nejen svými vzdušnými triky, ale také vzdušným výrazem a prostorovou orientací.

arrow Tvůrčí tým