Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla

Festival Letní Letná do necelých tří týdnů koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla a hudby. Jedná se tak o jedinou přehlídkou svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích.

Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a vyplňuje celý den. Od workshopů přes výtvarné či cirkusové dílny až po koncerty a open-air akce. Pro děti jsou připraveny i dva druhy příměstských táborů. A především hlídání během představení.

Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, jednom z největších zelených parků v centru Prahy, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované.

Letní Letná 2021

18.
ročník
20
dní
200
představení
50 000
diváků

Jaký byl 18. ročník festivalu

Do Letenských sadů se letos k potěšení diváků i pořadatelů vrátil festival Letní Letná s plnohodnotným programem. Mezinárodní přehlídka nového cirkusu a divadla v osmnáctém ročníku přilákala 50 tisíc návštěvníků. V areálu Letní Letné je od 12. do 31. srpna zabavila představení plná akrobatických čísel, dětský program i zajímavé workshopy. V programu mohli návštěvníci vybírat z necelé dvoustovky akcí.

Zahraniční program

Festival adrenalinově zahájila provazochodkyně Johanne Humblet ze souboru Les Filles Du Renard Pâle. Miláčkem publika se opět stal Cirque Le Roux, který z Francie přijel na Letní Letnou už podruhé. Jeho filmem inspirované představení Deer In The Headlights hlásilo každý večer vyprodáno. Velký zájem byl i o další francouzské ansámbly. Ať už to byl Cirque La Compagnie s inscenací na pomezí cirkusu a grotesky L’Avis Bidon, nebo Compagnie 100 Issues, která s humorem zpracovala vážné téma smrti v novince Don’t Feed The Alligators.

Domácí program

Festival dlouhodobě podporuje rozvoj nového cirkusu v České republice jako svébytného žánru. Každý rok mohou diváci na festivalu zažít průřez toho nejlepšího, co český nový cirkus nabízí. Letos se jednalo o 20 představení a na České scéně se vystřídaly soubory Losers Cirque Company, Cirk La Putyka, AirGym Art Company, Cirkus trochu jinak, Bratři v tricku, Žongléros Ansámbl, Cirkus TeTy, Divadlo DRAK, Cabaret Nomade, Zoja Mikotová a Tonda Novotný, sólový performeři Filip Zahradnický, Roman Škadra, Zuzana Drábová a mladá novocirkusová krev z CIRQUEONu, KD Mlejn, Studia Cirk La Putyka, brněnského Cirkusu LeGrando a Žongléros Ansámbl.

Video: Aftermovie 2021, Atmosféra Letní Letné 2021, Festivalový spot, trailer - Les Filles Du Renar Pâle, trailer - Cirque La Compagnie, trailer - 100 Issues, trailer - Cirque Le Roux, Vzkaz ředitele festivalu

2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
left
right

Když jsme začínali, upřímně jsem věřil, že nový cirkus je nádherný, svobodomyslný, romantický, kreativní a vzrušující. Věřil jsem, že má budoucnost a že má smysl o tom přesvědčovat širší publikum. A mé přesvědčení stále trvá!

Jiří Turek
Jiří Turek
ředitel a zakladatel Letní Letné

Festival nového cirkusu Letní Letná slavil půlkulaté narozeniny. Za tu dobu naučil Čechy znovu milovat artisty.

Reflex

Festival Letní Letná přivádí do Prahy zahraniční i domácí soubory, které diváky vedou k vlastnímu definování pojmu nový cirkus. A pokaždé se hranice pojmu posunou.

Radmila Hrdinová
Právo

Nový cirkus je umění divácky široce přístupné a na tom lze stavět. Jenže bez neústupného dodržování kvality by se i tady dalo leccos zkazit. Ovšem když se člověk ohlédne za třinácti ročníky Letní Letné, uvědomí si, že tenhle festival opravdu nedovezl nic, co by nebylo dobré. A takovou bilanci hned tak každý nemá.

Jana Machalická
Lidové noviny
EFFE

Od roku 2015 je Letní Letná držitelem značky EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, kterou iniciovala organizace European Festivals Association. Na aktuální období 2019-2021 ji získalo 23 českých festivalů.