Tento web využívá soubory cookie. Pokračováním v používání těchto stránek vyjadřujete souhlas se zásadami jejich používání. Více informací najdete zde.

Souhlasím

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla

Festival Letní Letná do necelých tří týdnů koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla a hudby. Jedná se tak o jedinou přehlídkou svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích.

Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a probíhá celý den. Od workshopů, přes výtvarné či cirkusové dílny, až po koncerty a open air akce. Pro děti jsou připraveny i dva druhy příměstských táborů. A především hlídání během představení.

Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, jednom z největších zelených parků v centru Prahy, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované.

Letní Letná Light 2020

17.
ročník
8
dní
70
představení
25 000
diváků

Jaký byl 17. ročník festivalu v LIGHT verzi

Vinou protikoronavirových omezení se musela část programu Letní Letné přesunout na příští rok. V reakci na uvolňování situace jsme se ale rozhodli, že oblíbený Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla dopřejeme divákům přece jen i letos. A to v odlehčené verzi.

17. ročník se tedy uskutečnil od 18. do 25. srpna tradičně v Letenských sadech uprostřed Prahy.

Zahraniční program

Velkolepé zahájení festivalu letos obstaral španělský soubor Voalá s výjimečným představením. Inscenace Voalá Station divákům představila „umění létat“ a povznesla je těmi nejkrásnějšími emocemi. Hlavní hvězdou byl francouzský soubor Galapiat Cirque a světová premiéra show geniálního artisty
Lucho Smita L’âne & la carotte. Open air stage Letní Letné se na jednu noc proměnila vletní kino a promítla dokument Provazochodkyně nad Prahou. Diváci tak měli možnost připomenout si loňské jedinečné zahájení.

Domácí program

Neopakovatelné umělecké spojení připravily dva přední novocirkusové soubory – Cirk La Putyka & Losers Cirque Company. Velkolepá show Be Together – Buďme spolu ohromila diváky svou rozmanitostí a energií. Oba soubory ukázaly svou tvorbu i samostatně. Návštěvníci měli dále možnost zhlédnout představení souboru VOSTO5, žonglérského dua Bratři v tricku, mladých novocirkusových umělců v rámci komponovaného večera s názvem Cirkusové miniatury, Feel The Universe Circus Company a nechyběla ani tradiční žonglérská show, tentokrát open air. Poprvé na festivalu vystoupil soubor AirGym Art Company, který uvedl rovnou dvě představení, klauni ze Studia Underground nebo umělkyně Rozálie Havelková a Anežka Hessová s předpremiérou Rozladěné držky. Jako každý rok nechyběl ani bohatý program pro děti.

Video: Ohlédnutí za festivalem 2020, Záznam představení Be Togehter, trailer k představení L’âne & la carotte

2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
left
right

Když jsme začínali, upřímně jsem věřil, že nový cirkus je nádherný, svobodomyslný, romantický, kreativní a vzrušující. Věřil jsem, že má budoucnost a že má smysl o tom přesvědčovat širší publikum. A mé přesvědčení stále trvá!

Jiří Turek
Jiří Turek
ředitel a zakladatel Letní Letné

Festival nového cirkusu Letní Letná slavil půlkulaté narozeniny. Za tu dobu naučil Čechy znovu milovat artisty.

Reflex

Festival Letní Letná přivádí do Prahy zahraniční i domácí soubory, které diváky vedou k vlastnímu definování pojmu nový cirkus. A pokaždé se hranice pojmu posunou.

Radmila Hrdinová
Právo

Nový cirkus je umění divácky široce přístupné a na tom lze stavět. Jenže bez neústupného dodržování kvality by se i tady dalo leccos zkazit. Ovšem když se člověk ohlédne za třinácti ročníky Letní Letné, uvědomí si, že tenhle festival opravdu nedovezl nic, co by nebylo dobré. A takovou bilanci hned tak každý nemá.

Jana Machalická
Lidové noviny
EFFE

Od roku 2015 je Letní Letná držitelem značky EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, kterou iniciovala organizace European Festivals Association. Na aktuální období 2019-2021 ji získalo 23 českých festivalů.