To nejlepší z letošního ročníku Letní Letné!

19. ročník Mezinárodní přehlídky nového cirkusu a divadla přilákal 60 tisíc návštěvníků. V areálu Letní Letné pro ně bylo připraveno od 11. do 31. srpna 208 různých představení plných akrobatických čísel, dětský program i zajímavé workshopy.

 
Festival zahájili v Česku dobře známí švédští miláčci publika Cirkus Cirkör s upravenou verzí svého proslulého hitu Knitting Peace. Na začátek festivalu přijela i režisérka Tilde Björfors. Ani letos české publikum nezklamali a těšili se z vyprodaných představení a ovací ve stoje

Druhý zahraniční soubor, temperamentní Compañía de Circo „eia“, za svými skandinávskými kolegy o nic nezahálel, svou živelností si rychle podmanil diváky. V druhé polovině festivalu byla každá repríza jejich představení Nuye naplněná k prasknutí.

Legenda novocirkusového umění Johann Le Guillerm se svým představením Terces byl třetí hvězdou Letní Letné. V Letenských sadech otevřel svou experimentální laboratoř, díky které dlouhodobě posouvá a tvaruje hranice nového cirkusu.

Optimistickým překvapením byli i Monckton & Peden & Votkin s představením Optimismi.

Český nový cirkus dostává na Letní Letné každoročně velký prostor. Letos festival otevřel soubor AirGym Art Company novinkou NonSen(s). Premiéra souboru byla úspěšná, stejně jako jejich další představení na Letní Letné Hotel Laputa. Vstupenky zcela zmizely i na oblíbené Losers Cirque Company, kterým českým stan patřil po dva večery. Inscenace Grandiózní i Konkurz dokazují, že česká novocirkusová scéna může té zahraniční směle konkurovat. Světelná show inspirovaná principem Camera Obscura nechala diváky plzeňských Žongléros Ansámbl na pochybách, kdo koho vlastně sleduje. Autorská inscenace Ondřeje Holby And Who Is Useless Now? zase do nového cirkusu vtáhla téma umělé inteligence. Festival opět dal prostor i novocirkusové líhni – v Teens Cirkabaretu svůj talent předvedli studenti českých cirkusových škol.

Specialitou letošního ročníku bylo také velké zastoupení ženských umělkyň, představily se hned v několika sólových vystoupeních. Ariadna Vendelová v představení All my skirts. Vertikální lano využila Lenka Švolíková v představení Sandwritten o mezilidském kontaktu. Eliška Brtnická adaptovala pro šapitó svou dokumentární performanci Hang Out, v níž se zamýšlí, jak volný čas trávily děti předchozích generací. Vzdušná akrobatka Klára Hajdinová „se motá“ V kruhu psychofarmak a terapií. Pátou sólistkou festivalového programu byla Thula Moon, artistka z Havaje, jejíž projekt Through The Truth vznikl v české produkci. Exceluje v něm ve vzdušných disciplínách a kontorsionistice, tedy jako „hadí žena“. Také čistě ženským představením bylo obnaŽENA souboru The Same Self. 

Rozmanitý program nabídl i open air stage. Letní Letnou zahájila velkolepá zahajovací ohňová Propane Punk show, na kterou se přišlo podívat na tisíc diváků. Pod širým nebem například AirGym Art Company v akrobatické klaunerii prozradili Tajemství oblaků. Umělecké duo Koťátko zkázy provázené hudbou Tante Friedl zvolal: Ahaaa!. A Bratři v tricku z neutuchající studnice humoru vytáhli v Bratřím speciálu žonglérské miniatury. Pestrá Galashow žonglérského dne provedla všemi možnými formami žonglování.

Festival dopřává zážitky i dětským divákům, od batolat až po teens, a to na samostatné scéně s téměř 90 představeními. Oblíbenými jsou například Duhové bubliny Václava StrasseraDivadlo Víti Marčíka a jedno z jeho představení Archa světla a švýcarští klauni Compagnia Due.

Doprovodný program za tím hlavním letos vůbec nezaostával. Hlava šla kolem malým a velkým z kolotoče řezbáře Matěje. Překvapila vynalézavost nové edice interaktivních hraček Guixot de 8 vyrobená z fitness náčiní. A i letos na festival zavítali Zdravotní klaun a Loutky v nemocnici. Na zájemce čekaly žonglérské workshopy, malování na obličej a výtvarné dílny nebo koncerty zdarma.

V Letenských sadech tak byli vítáni všichni, kdo si přišli užít pohodovou letní atmosféru, rozmanitou gastro zónu a festival v krásném parku v centru Prahy.
Tak si ještě užijte celkovou atmosféru z 19. ročníku v závěrečném videu a ve výběru nejhezčích fotografií a momentů od našeho fotografa Františka Ortmanna. Pokud by vám Letní Letná chyběla, zavítejte na náš e-shop a pořiďte si některá z originálních kousků našeho merche!

Letní Letnou můžete sledovat také na Facebooku a Instagramu.