Vítejte na Letní Letné 2023

Slova od Jiřího Turka, Principála festivalu

Vítejte na Letní Letné 2023.
 

Tak nám uběhlo 20 let, co jsme poprvé postavili v parku na Letné cirkusová šapitó a poprvé cíleně představili tzv. „nový“ (dnes používáme více slovo „současný“) cirkus a založili festival Letní Letná. Tenkrát jsme ještě nevěděli, jestli nestavíme zároveň i naposled. Je to vlastně už dávno, ale uteklo to rychle jako voda a pro některé z nás jako by to bylo včera. Těch událostí a zážitků je za tu dobu strašně moc.

První představení „GRIMM“ od Compagnie Cahin Caha s principálem Danielem Gulkem, všechny tak okouzlilo a nadchlo, že jsme si troufli i na druhý ročník a pak další a další. Dali jsme si za cíl přivážet do Prahy to nejzajímavější a nejaktuálnější z celosvětové novocirkusové scény, naučit diváky mít tenhle žánr rádi a vyhledávat jej. Ale také podnítit zájem o nový cirkus jako umělecký a divadelní žánr i mezi uměleckými profesionály. Teď tedy po dvaceti letech asi můžeme lehce bilancovat a bez uzardění konstatovat, že se nám to podařilo.

Mnozí asi nevědí, ale Letní Letná provedla i kočovnou misi mimo Prahu do regionů, aby tento žánr představila a udělala cirkusovou „osvětu“. „Letní Letná na cestách“ během 4 let navštívila vždy na 4‒7 dní 6 měst, Ostravu, Olomouc, Brno, Ústí nad Labem, Frymburk a Lipno. Některé opakovaně, některé jen jednou, ale vždy s radostí, že i my si můžeme vyzkoušet, jaké to opravdu je kočovat s cirkusem. Bylo to mezi roky 2011‒2013. Také jsme se inspirovali u kolegů v Rakousku a vyzkoušeli zimní verzi festivalu LeDní Letná. Bylo to vždy celý prosinec včetně silvestra v letech 2014 a 2015 na holešovickém Výstavišti. A věřte, že v zimě má cirkus pod šapitó také obrovské kouzlo.

Je s podivem, jaký tento žánr za tu dobu u nás udělal obrovský skok a jak široká je novocirkusová základna. Byl založen Cirqueon (důležitá platforma především pro děti a teenagery), vznikly velké, a i ve světě respektované company jako Cirk La Putyka, Losers Cirque Company a mnoho dalších. V regionech vzniklo dalších několik festivalů, cirkusové „základny“ a centra, např. v Ostravě, Brně, Plzni, Trutnově. Věříme, že Letní Letná byla jednou z inspirací a podnětem, proč se tomuto oboru věnovat.

Festival se také intenzivně a dlouhodobě snaží o rozvoj a propagaci české novocirkusové scény, pravidelně proto podporuje a pořádá setkání odborníků i setkání umělců s veřejností. Jedním z našich cílů se také stalo představovat českou produkci, skupiny i jednotlivce zahraničním promotérům, ředitelům festivalů a producentům. Proto je součástí Letní Letné také festival české novocirkusové scény, kam výše jmenované zveme a dnes už se k nám sami akreditují. Výsledkem jsou pak i hostování na festivalech v zahraničí.

Časem jsme si uvědomili, že nechceme být jen „dovozci“ show, ale také jejich iniciátory a koproducenty. Odstartovali jsme v roce 2012‒2013 koprodukčním projektem „Lacrimae“, (spojení švédského Cirkus Cirkör, francouzského Cahin Caha a českého Cirk La Putyka). V roce 2014 to byl koprodukční projekt LE POIVRE ROSE – představení, kde spojili své kreativní ambice artisté z Belgie, Kanady, Francie a Česka, s Ivou Bittovou jako živým hudebním doprovodem. Projekt Bestiario v roce 2017, zahájil 14. ročník festivalu, v režii Firenzy Guidi (režisérka oceňovaného britského souboru NoFit State Circus). Na scéně se potkalo 18 českých umělců s artisty ze souboru NoFit State Circus, kteří společně během týdenního workshopu připravili zahajovací show festivalu Letní Letná. Roku 2018 to byl projekt De Nova Stella. U příležitosti 15. výročí festivalu navázala Letní Letná na koncepci zahajovacího představení formou workshopu se zahraniční účastí, ovšem v mnohem širším měřítku. Režie se zhostil renomovaný francouzský režisér a taktéž principál souboru Cie Cahin Caha – Daniel Gulko, za účasti 34 umělců z České republiky a Francie. Provazochodkyně nad Prahou byl projekt hned následujícího roku 2019. Festival zahájila francouzská provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga. Mezi nebem a zemí, kráčela vysoko nad pražskými mosty a sledovalo ji přes 30 000 diváků. Po laně dlouhém 350 m se prošla od Právnické fakulty až do Letenských sadů. Z toho také vznikl v roce 2020 nádherný dokumentární film „Provazochodkyně nad Prahou“. Dále v roce 2020 neopakovatelné umělecké spojení připravily dva přední novocirkusové soubory – Cirk La Putyka & Losers Cirque Company. Velkolepá show Be Together – Buďme spolu, ohromila diváky svou rozmanitostí a energií. 

Mezinárodní projekt Circus Link proběhl mezi lety 2019‒2022. Během tří let realizace projektu se spojily 4 evropské novocirkusové festivaly, aby vybraly společně umělecké soubory pro dramaturgii jednotlivých akcí a sdílely zkušenosti. Díky tomu např. Losers Cirque Company vystupovali na festivalu v Marseille. No a letos vás čeká na zahájení 20. ročníku také speciální představení, „Pocta novému cirkusu“, které je realizováno ve spolupráci švédského Cirkus Cirkör, Cirk La Putyka, Losers Cirque Company, AirGym Art Company a mnoha dalších.

Když už bilancujeme, tak nesmím zapomenout, že Letní Letná je také velkým rodinným festivalem. Opravdu velká část programu a aktivit je věnována dětem. Máme 3 skupiny (cca 90 dětí) v divadelní a cirkusové škole Letní Letňák, denně 4‒5 dětských divadelních představení, cirkusové a výtvarné dílny každý den zdarma, interaktivní hračky atd. Máme u nás i hlídání dětí, když jsou rodiče na představení, tzv. Noční hlídku. Spolupracujeme s organizacemi jako je Zdravotní klaun nebo Loutky v nemocnici a pomáháme jim.

A také jsme festival dokázali udržet i v těžké covidové době. V roce 2020 sice jen v tzv. verzi „Letní Letná Light“, což bylo zkrácení festivalu na 8 dní, ale dokonce i se zahraničními hosty. V dalším roce byl již festival sice v celé délce, ale pro změnu s rouškami a nutností testů na každé představení. Těžká doba pro všechny.

Dost ale bilancování a „chlubení“. Jen jsem chtěl ukázat, jak široký záběr dnes festival má.

Co ale musím říci na závěr a co jsem možná měl říci hned na začátku.
Děkuji s obrovskou poklonou současnému realizačnímu týmu, s jakou energií, úsilím i pokorou, profesionalitou, pro vás tento festival připravují a pak udržují jeho chod na plné obrátky. S některými to táhneme od prvního ročníku, s někým o něco později, s někým až teď, někdo už je nyní zase někde jinde. Ale všichni tady nechávají, nebo nechali kus sebe, abyste se vy na Letní Letné cítili krásně a chtěli se sem vracet. Záměrně, ale i s omluvou raději nikoho konkrétně nejmenuji, protože bych určitě na někoho zapomněl a pak by mi to bylo strašně líto. Jsem poctěn a hrdý, že s nimi mohu tenhle festival připravovat. Tak vás prosím, všímejte si i těch, co jsou v pozadí a nejsou tak nápadní, ale bez nich by festival nebyl takový, jaký doufám je. Přátelský, přívětivý, profesionální a krásný.
 
Ať máte krásné a silné zážitky.
Těšíme se na setkání s Vámi.
 
Jiří Turek
Principál festivalu