Jaký byl poslední 16. ročník

16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná připravil v letošním roce velkolepé zahájení. Festival odstartovala půvabná francouzská provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga, která bez jištění kráčela vysoko nad Vltavou od Právnické fakulty až nahoru na Letnou. Kromě několika desítek tisíc lidí, kteří její procházku sledovali se zatajeným dechem z přilehlých nábřeží a pražských mostů, mohli tento historický okamžik vidět v přímém přenosu Českého rozhlasu Vltava i lidé z celé republiky.

Páteř programu tvořily čtyři špičkové zahraniční soubory, jejichž představení dokonale ilustrovaly pestrost a obrovský umělecký záběr nového cirkusu. Kanadští Cirque Alfonse uvedli svůj energií a humorem nabitý Tabarnak,  unikátní seskupení 17 umělkyň představilo Projet.PDF, ve kterém se zaměřují na silná ženská témata. Cirque Aïtal prostřednictvím svého představení Saison du Cirque (Cirkusová sezóna) pozval návštěvníky do světa, kde se tradiční cirkus potkává s tím současným. A v neposlední řadě soubor T1J (Théâtre d’Un Jour), který jedinečným způsobem propojil divadlo, akrobacii a zpěv a vytvořil nesmírně silné představení.

Festival si zakládá na tom, že je významnou platformou české novocirkusové scény a snaží se podporovat domácí soubory a umělce. Vedle uznávaných souborů jako jsou Losers Cirque Company a Cirk La Putyka tak měla prostor představit se široké veřejnosti i celá řada dalších českých souborů, jako jsou například Collective Momentum, Holektiv, Bratři v tricku, Squadra Sua, Cink Cink Cirk, VOSTO5 a další. Ani letos nechyběly tematické večery Cirksession a Žonglérská galashow.

Celkově festival navštívilo 60 000 diváků a dalších 30 000 sledovalo slavnostní zahájení.